Figura przestrzenna, wypukła lub niewypukła, może być obrotowa, platońska lub nieregularna. W grafice 3D mówimy o bryłach brzegowych – są to bryły uproszczone, zawierające rozważane bryły a ich konstruowanie służy na przykład uproszczeniu wykrywania kolizji, dlatego że wykorzystując uproszczone bryły można dużo szybciej i prościej wykonać potrzebne sprawdzenia. W mechanice spotykamy się z kolei z bryłami sztywnymi.

Najważniejsze bryły przestrzenne to kula, walec, sześcian, prostopadłościan, graniastosłup, stożek i ostrosłup. Czy słyszeliście o innych?

Z pewnością graliście w gry wymagające rzutu kostką. Czy były to klasyczne kostki sześcienne? A może używaliście innych kostek? Czy graliście w Farmera (super farmera)? Protoplastą tej – kultowej już dziś – gry jest Karol Borsuk, wybitny polski matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego – a jej historia sięga II Wojny Światowej. Po zajęciu Warszawy hitlerowcy zamknęli UW, w wyniku czego profesor stracił pracę. Sprzedaż gry – wykonywanej metodami domowymi – była pomysłem profesora na ratowanie rodzinnego budżetu. W krótkim czasie Hodowla Zwierzątek (bo tak się wówczas nazywała) zyskała nadspodziewanie wielką popularność nie tylko wśród przyjaciół, lecz także w szerokich kręgach dalszych znajomych i nieznajomych osób. Gry spłonęły wraz z miastem w czasie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944r. Szczęśliwie jeden z egzemplarzy zachował się poza Warszawą i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków. Jaką kostką odbywa się ta gra?

Źródło: licencja CC0

Bryła budynku jest z kolei pojęciem używanym przez architektów.

Zespół budynków w Rotterdamie.
Źródło: licencja CC0

Podczas zajęć uczestnicy będą poznawać ciekawe przykłady brył.